Olivový olej

Olivový olej patří mezi jedlé oleje rostlinného původu a získavá se z oliv (Olea europaea) mechanickými postupy, především lisováním. Oliva je strom z čeledi olivovníkovitých (Oleaceae).
Je používán v gastronomii při výrobě pokrmů, stejně jako v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

Zejména díky obsahu mono-nenasycených mastných kyselin a vitamínů je konzumace olivového oleje celosvětově považována za velmi prospěšnou.
Olivový olej je typickou a nedílnou součástí středomořské kuchyně.
„Středozemní strava je charakteristická relativně vysokou spotřebou olivového oleje, která činí
25-40 % z celkové energie. Historicky byl olivový olej vždy na prvním místě vedle jiných tuků živočišného původu. Odhady ze studie Sedmi zemí naznačují, že individuální spotřeba olivového oleje na Krétě činila 70 % ze všech přijatých tuků. V roce 2015 měřená průměrná spotřeba olivového oleje v jihoevropských zemích překročila vě většině zemí 4 g na den.
Pro olivový olej je charakteristické: vysoký obsah olejové kyseliny (18:1,n-9), nízký obsah nasycených mastných kyselin (NMK) a střední obsah polynenasycených mastných kyselin (PMK). Vedle mastných kyselin je v olivovém oleji zastoupené také vitamin E, skvalen a polyfenoly.

Extra panenský olivový olej THASSOS
Prvotřídní olivový olej vyrobený výhradně studenou extrakcí z prvního lisu z ručně sbíraných oliv ekoligickou technologií, šetrnou k životnímu prostředí.Jedná se o zcela přírodní šťávu bez jakýchkoliv úprav.

Jak se člení olivové oleje?
V jeho kvalitě jsou propastné rozdíly a pokud kladete důraz jak na zdraví, tak na chuť, měli byste při jeho nákupu pečlivě vybírat.

PANENSKÉ OLIVOVÉ OLEJE
Panenské olivové oleje vznikají technologií, která je vůči výslednému produktu velmi šetrná. Žádné zahřívání oliv, žádné chemické procesy, pouze jednoduché lisování za studena. Výsledkem je nejkvalitnější olivový olej. Jedná se tedy o čistou přírodní šťávu, kterou lze s trochou fantazie přirovnat k fresh džusu. Extra panenské jsou pak mezi nimi jakousi extratřídou, protože jsou vyrobeny z oliv výjimečně dobré jakosti, často z ručně sbíraných oliv.
Podle stupně jakosti se dělí ještě na:
extra panenský (extra virgin)
panenský (virgin),
obyčejný panenský (ordinary virgin)

Extra panenský olivový olej – je nejkvalitnějším produktem, vyrábí se z prvního lisování těch nejlepších oliv výhradně mechanickými postupy – studenou extrakcí. Mezi panenskými oleji se jedná o jakousi jakostní extratřídu. Neprochází žádnou chemickou úpravou.
Obsah volných mastných kyselin nesmí překročit 1 %.

Panenský olivový olej – je méně kvalitní variantou první kategorie. Získává se z oliv také pouze mechanickým vytláčením a lisováním, bez použití jiných technologií nebo chemických přísad. Tento olivový olej, především kvůli nižší ceně, nachází stále větší oblibu v teplé kuchyni.
Obsah volných mastných kyselin se pohybuje od 1 do 2 %.

RAFINOVANÉ OLIVOVÉ OLEJE

Kromě těch panenských existují na trhu ještě olivové oleje horší kvality. Když se totiž olivy lisují za nízké teploty, zbyde ve vylisované hmotě ještě relativně hodně oleje, proto se tyto zbytky zahřejí a vylisují ještě jednou. Vznikne tak olej horší jakosti, který se musí vždy rafinovat, protože jinak by byl nepoživatelný.

Rafinovaný olivový olej – na etiketách se označuje jen jako olivový, nikoliv však panenský olivový). Získává se lisováním již několikrát vylisovaných oliv a zbytků při vysokých tlacích za působení tepla, poté olej ještě prochází chemickou úpravou – rafinací.
Proto svými kvalitami nijak výrazně nepřevyšuje jiné jedlé oleje.
Často se jedná o směs panenského olivového oleje (25 %) a rafinovaného oleje.

Matolinový olivový olej (olej z pokrutin) – vyrábí se z posledního lisování olivových zbytků, slupek a pecek. Je to zbytkový olej té nejhorší kvality, který je bez chemické úpravy nemožné konzumovat. V České republice si tento olej můžete běžně zakoupit za velice příznivé ceny téměř ve všech supermarketech a od kvalitního olivového oleje ho poznáte tak, že na etiketě stojí slovo POMACE, SANSA nebo Z POKRUTIN. V Řecku se tento olej označuje termínem „industry oil“ a používá se v průmyslu nebo při výrobě kosmetiky.
Konzumací tohoto druhu oleje neposloužíme ani svým chuťovým buňkám, ani svému zdraví!

Aby vám olivový olej vydržel co nejdéle v původní kvalitě skladujte ho:

na tmavém místě
Světelné záření ničí v oleji zdraví prospěšné látky, například polyfenoly, což jsou přírodní antioxidanty. Proto kvalitní olivový olej poznáte mimo jiného podle dostatečně zatmavených lahví či varianty produktu v plechu. Při skladování pečlivě dbejte na to, abyste olej slunečním paprskům zbytečně nevystavovali.

při pokojové teplotě
Teploty nad 25°C olivovému oleji také příliš nesvědčí. Pokud je delší dobu v teplotě nižší než 10°C, zakalí se. To ovšem neovlivňuje jeho kvalitu a po chvíli při pokojové teplotě se mu navrátí opět původní konzistence. U vysoce kvalitních odrůd oliv může skladováním v ledničce dojít k mírné ztrátě původní intenzity chuti a vůně.

v uzavřené nádobě
V uzavřené lahvi, která obsahuje minimum vzduchu vydrží olej i 2 roky. Špatně zabalený olej s víčkem, které netěsní, podléhá rychle zkáze a ztrácí charakteristickou chuť a vůni . Přístup kyslíku je tedy dalším nežádoucím faktorem při skladování olivového oleje